Aγώνες Επιστημονικού και Τεχνολογικού Πολιτισμού “GP ΦΥΣΙΚΗΣ 2013”

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ,

ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ & ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

ΠΕΡΙΦ/ΚΗ   Δ/ΝΣΗ   Π. Ε  &  Δ. Ε.  ΔΥΤ.  ΕΛΛΑΔΑΣ

Δ/ΝΣΗ   Δ/ΘΜΙΑΣ  ΕΚΠ/ΣΗΣ  ΑΧΑΪΑΣ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ                              07/03/2013

ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

«GRAND PRIX ΦΥΣΙΚΗΣ 2013»

Ανακοινώνεται η διεξαγωγή των Αγώνων Επιστημονικού και Τεχνολογικού Πολιτισμού «GRAND PRIX ΦΥΣΙΚΗΣ 2013». Οι αγώνες αυτοί, στους οποίους συμμετέχουν μαθητές και καθηγητές των Γυμνασίων και των Λυκείων της Αχαΐας, διοργανώνονται για να αναδειχθεί η σημασία των θετικών επιστημών, και ιδιαίτερα της Φυσικής, για την ποιότητα ζωής μας, την κοινωνική ευημερία και την αειφόρο ανάπτυξη.

Το GP ΦΥΣΙΚΗΣ 2013 διεξάγεται κατά τους μήνες Μάρτιο και Απρίλιο 2013. Κατά τον τρέχοντα μήνα γίνεται η διοργάνωση των αγώνων (εγγραφές σχολείων και μαθητών, ενημέρωση για τις διαδικασίες κ.λπ.). Στις 10 Απριλίου θα διεξαχθούν οι ενδοσχολικοί αγώνες, κατά τους οποίους θα αναδειχθούν οι νικήτριες ομάδες από κάθε σχολείο. Στις 13 Απριλίου θα διεξαχθούν οι τελικοί αγώνες κατά τους οποίους θα αναδειχθούν η νικήτρια ομάδα Γυμνασίων και η νικήτρια ομάδα των Λυκείων της Αχαΐας σε ανοιχτή πανηγυρική εκδήλωση.

Το GP ΦΥΣΙΚΗΣ 2013 είναι μια κοινή εκδήλωση της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας και των Σχολικών Συμβούλων ΠΕ04 (Φυσικών) της Αχαΐας.

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΑ   Δ.Ε  ΑΧΑΪΑΣ

ΠΙΕΡΡΗ ΕΥΓΕΝΙΑ