Ανακοινοποίηση στο ορθό του εγγράφου σχετικά με την αναγνώριση προϋπηρεσίας στην ιδιωτική εκπαίδευση

Έγγραφο

Μετά την αποστολή σχετικού εγγράφου που αφορά την μη αναγνώριση της προϋπηρεσίας στα ιδιωτικά σχολεία μετά την ισχύ του Ν.4024/201 στους μόνιμους  εκπαιδευτικούς (που δεν έχουν αναγνωρίσει μέχρι 31-10-2011, σύμφωνα με τις μεταβατικές διατάξεις του άρθρου 28) και στους αναπληρωτές, ετέθησαν ερωτήματα από ορισμένες διευθύνσεις ως προς τις ενέργειες στις οποίες πρέπει να προβούν και το χρονικό διάστημα για το οποίο πρέπει να αναζητήσουν πίσω τις τυχόν επιπλέον αποδοχές ως αχρεωστήτως καταβληθείσες.

Ως προς τους μόνιμους εκπαιδευτικούς, όσοι έχουν αναγνωρίσει τη συγκεκριμένη προϋπηρεσία πριν τις 31-10-2011 δεν τίθεται κανένα θέμα.  Για όσους όμως δεν πρόλαβαν να την αναγνωρίσουν, σας γνωρίζουμε ότι η εν λόγω προϋπηρεσία δεν αναγνωρίζεται μετά τις 1-11-2011. Σε περίπτωση λάθους αναγνώρισης θα πρέπει να ανακληθούν τυχόν παραβλέψεις με αντίστοιχη παρακράτηση αχρεωστήτως καταβληθέντων ποσών.

Επίσης,  σίγουρο είναι ότι από τις τυχόν αναγνωρίσεις προϋπηρεσιών που κάνατε σε αναπληρωτές εκπαιδευτικούς το σχολικό έτος 2012-2013 θα ανακαλέσετε τυχόν αναγνωρίσεις προϋπηρεσιών με αντίστοιχη παρακράτηση αχρεωστήτως καταβληθέντων ποσών, από την ημερομηνία πρόσληψή τους και εφεξής.

Όσον αφορά την προηγούμενη χρονιά 2011-2012,  για τους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς που προσλήφθηκαν μετά την 01.11.2011 θα ανακαλέσετε τυχόν αναγνωρίσεις προϋπηρεσιών με αντίστοιχη παρακράτηση αχρεωστήτως καταβληθέντων ποσών.

Για τους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς που προσλήφθηκαν πριν  την 01.11.2011 θα περιμένετε νεώτερες οδηγίες από την υπηρεσία μας καθώς έχουμε θέσει σχετικό  ερώτημα στην αντίστοιχη Δ/νση του Υπουργείου Διοικητικής Μεταρρύθμισης και περιμένουμε απάντηση.

Για τους νεοδιόριστους μετά τις 1-11-2011,  οι προϋπηρεσίες τους θα αναγνωριστούν μετά τη μονιμοποίησή τους και εξυπακούεται ότι δεν θα συμπεριλαμβάνονται,  με τα σημερινά δεδομένα, προϋπηρεσίες στα ιδιωτικά σχολεία. Με την έκδοση του σχετικού Π.Δ. που θα αναφέρεται στην αναγνώριση προϋπηρεσιών στον ιδιωτικό τομέα, οι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να υποβάλλουν εκ νέου αίτημα, ώστε να εξεταστεί αναλόγως η εκάστοτε περίπτωση.

Από το Τμήμα Β΄ της Δ/νσης Προσωπικού Π.Ε. του Υ.Π.ΑΙ.Θ.Π.Α.

Τηλ. επικοινωνίας 210 3442121

Πίνακας υποψηφίων για Ενισχυτική Δδασκαλία

Σχέδιο σύμβασης για τους Εκπαιδευτικούς και τους Υ.Σ.Κ.Ε.Δ.

Ταξινομημένος πίνακας των υποψηφίων με βάση τον Ενιαίο Πίνακα Προσωρινών Αναπληρωτών Γενικής Παιδείας των αντίστοιχων ειδικοτήτων