Αποτελέσματα πανελλήνιας φάσης EUSO 2017 – Δελτίο Τύπου

Tρίτη, 31 Ιανουαρίου 2017

Αποτελέσματα Πανελλήνιου Διαγωνισμού Νότιας Ελλάδος –  EUSO 2017

Το Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2017 διεξήχθη στο ΕΚΦΕ Αγίων Αναργύρων, η Πανελλήνια φάση για τη Νότια Ελλάδα, της Ευρωπαϊκής Ολυμπιάδας Επιστημών EUSO 2017 με τη συμμετοχή 45 τριμελών ομάδων που προέκυψαν από τους τοπικούς διαγωνισμούς στα κατά τόπους ΕΚΦΕ. Πανελλαδικά είχαν συμμετάσχει στην τοπική φάση του διαγωνισμού περισσότεροι από 1200 μαθητές.

Οι μαθητικές ομάδες διαγωνίστηκαν πειραματικά στη Φυσική, τη Χημεία και τη Βιολογία.

Την Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2017 σε ειδική τελετή στο  Ίδρυμα Ευγενίδου ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα και έγινε η απονομή των επαίνων σε όλους τους μαθητές και των βραβείων στις τρεις πρώτες ομάδες.

Τα ΕΚΦΕ Αχαΐας είναι στην ευχάριστη θέση να γνωστοποιήσουν στην εκπαιδευτική κοινότητα Αχαΐας ότι μεταξύ των 45 μαθητικών ομάδων, κατέλαβαν  την τιμητική 15 και 16 θέση οι ομάδες του  1ου ΓΕΛ Αιγίου και ΓΕΛ Καστριτσίου αντίστοιχα, αλλά και την εξαιρετική επίδοση της ομάδας του ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας που κατέλαβε την 2η θέση.

Επίσης το 1ο ΓΕΛ Αιγίου είχε τον τρίτο καλύτερο βαθμό στη Βιολογία.

Συγχαρητήρια σε μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς που βοήθησαν με τον πιο πρόσφορο τρόπο.

… και του χρόνου ακόμα ψηλότερα !

ΕΚΦΕ Αχαΐας