Λειτουργία Διετών Προγραμμάτων Σπουδών

Με 60 και πλέον προγράμματα σπουδών σε 11 Πανεπιστήμια της χώρας ξεκινά από το ερχόμενο ακαδημαϊκό έτος 2019 – 2020 η πρώτη φάση υλοποίησης του θεσμού των Διετών Προγραμμάτων Σπουδών. Στα προγράμματα θα μπορούν να φοιτήσουν περίπου 1.500 απόφοιτοι των ΕΠΑ.Λ οι οποίοι θα επιλεγούν χωρίς εξετάσεις, με βάση τον βαθμό απολυτηρίου ή τον βαθμό του πτυχίου ειδικότητας του ΕΠΑ.Λ. Η φοίτηση είναι δωρεάν και διαρκεί τέσσερα ακαδημαϊκά εξάμηνα, περιλαμβανομένων και των εργαστηρίων και της πρακτικής άσκησης.

Μεταλυκειακού Έτους-Τάξης Μαθητείας

Δημοσιεύτηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης η απόφαση της Υφυπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων Μερόπης Τζούφη, με την οποία καθορίζονται οι ειδικότητες του «Μεταλυκειακού Έτους-Τάξης Μαθητείας» στα Επαγγελματικά Λύκεια της χώρας από το σχολικό έτος 2019-2020.