Η Μαθητεία στις Επιχειρήσεις

Παρουσίαση του «Μεταλυκειακού Έτους – Τάξη Μαθητείας» στο Δ.Σ. της Ο.Ε.Β.Ε.Σ.Ν.Α.

Την Πέμπτη, 5 Σεπτεμβρίου , στις 9.00 μμ, πραγματοποιήθηκε παρουσίαση-ενημέρωση για το «Μεταλυκειακό Έτος – Τάξη Μαθητείας» που αφορά τους αποφοίτους των ΕΠΑΛ. , στην αίθουσα της Ομοσπονδίας Επαγγελματικών Βιοτεχνικών Εμπορικών Σωματείων Νομού Αχαΐας, Αράτου 21, στην Πάτρα.

Ο πρόεδρος της ομοσπονδίας κ. Σκέντζος Παναγιώτης συντόνισε την παρουσίαση η οποία έγινε από τον υπεύθυνο του «Μεταλυκειακού Έτους – Τάξη Μαθητείας» της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας κ. Ραβασόπουλο Γιώργο.

Τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου της Ομοσπονδίας που παρακολούθησαν την παρουσίαση πληροφορήθηκαν για τα πολλαπλά οφέλη της εφαρμογής του «Μεταλυκειακού Έτους – Τάξη Μαθητείας» στην τόνωση της οικονομίας της ελληνικής κοινωνίας γενικότερα και ειδικότερα της τοπικής αγοράς.

H συγκεκριμένη δράση εντάσσεται στα πλαίσια δραστηριοποίησης των εργοδοτών του ιδιωτικού φορέα για την συμμετοχή τους στο συγκεκριμένο πρόγραμμα, το οποίο θα υλοποιηθεί φέτος, για τέταρτη συνεχή χρονιά.